Телефон за Бърза Поръчка : 0877107979
0
0.00 лв.
Всичко за Спининг Риболова: История, Техники и Съвети за Начинаещи

Спининг Риболов – Съвети за Начинаещи

Loading

Какво е спининг риболов?

Тази тема е насочена основно към начинаещите спинингисти. Нека разгледаме какво точно е спининг риболов и защо толкова много риболовци се увличат по него.

Накратко това е риболов в който се лови с искуствени примамки – Силикони , Воблери и Блесни. Най-често се използват по-къси въдици от 1.60 метра до 3 метра.

История на спининг риболова

Повечето то вас които четат тази статия най-вероятно знаят какво какво е спининг риболова днес , но знаете ли историяте за този невероятно динамичен риболов?

Спининг Риболова се е практикувал още от древните цивилизации. Те изработвали примамките си от кости, дърво и други материали. Въдиците били основно от бамбук , тръстика ,защото са били лесно достъпни подходящи за риболов. Смята се , че за влакно са използвали материали като : сурова коприна , козина от животни и др. Куките се изковавали на ръка основно от метал или кости.

С течение на времето въдице стават по-дълги, по-гъвкаво и по-леки, което позволява по-голям контрол и по-добър кастинг.

Модерния Спининг Риболов започва да се развива през 19-век и началото на 20-ти век. Появата на първите макари дава възможност за замятане на леки примамки на по-дълги разстояния, а това е в основата на спининг риболова.

Въпреки всички промени при този риболов има 20 понятия и теримини, които не са променили до ден днешен.

Основно оборудване за спининг

Спининг въдица

Спининг въдицата е първото нещо, от което се нуждаете. Дължината на въдицата трябва да бъде съобразена с вида на рибата и условията за риболов – например, за риболов от брега на язовир често се използват по-дълги въдици, докато за риболов от лодка или ако ловите на малка рекичка ще ви трябва по-къси. Мощността(акцията) на въдицата определя колко тежка примамка можете да използвате и колко голяма риба можете да уловите, докато строя ѝ описва начина, по който въдицата се огъва при натоварване. Бързият строй е подходяща за риболов на агресивни хищници като щуката например, докато Бавният строй е по-универсален и предпочитан сред спинингистите.

Макара за спининг е незаменима част от оборудването. Тя трябва да бъде надеждна и удобна за употреба и най-вече лека. Основните характеристики, на които трябва да обърнете внимание, са капацитетът на шпулата, предавателното число и аванса. По-големите макари 3000 или 4000 са подходящи за риби, като щука или бяла риба, докато по-малките от 1000 до 2500 са подходящи за костур или пъстърва. За сом обикновено се ползват по сериозни макари с размер 5-6000.

Влакно

Правилният избор на влакно е ключов за успеха в спининг риболова.

Масово се изполва плетено влакно – осигурява по-добър контрол благодарение на минималното разтягане. Идеално е за риболов в сложни условия. Трябва да споненем, че на пазара има и монофилни влакна, които стават за спининг,но не ви ги препоръчваме.

Винаги използвайте плетено влакно!

На пазара има огромно разнообразие от влакна, те могат да бъдат с различни цеветове , могат да са многоцветни за да се броят по-лесно метрите(по-често се използват при морсият риболов). Плетени влакна са разделени според броя на нишките. Има 4,6,8,12 и повече нишкови влакна, но основно се използват 4 или 8 нишкови влакна.

4  нишковите влакна са по-груби, по-шумни и достигат до по-къси дистанции, спрямо 8 нишковите, които са по-гладки, по- безшумни. Тяхното предимство пред 8 нишковите е , че са по- евтини и са по-устойчиви на протриване.

Влакна за спининг: Какво да изберем?

4 Нишково или 8 Нишково влакно да избера? – Това е един от най-често задаваните въпроси от нашите клиенти, за това ще ви дадем някои насоки.

Влакна от #0.6 и нагоре 8- нишковото влакно е по-добрия избор, защото с него ще имате по-добър кастинг.

При тънки влакна от #0.2 до #0.5 спокойно може да използвате и  4 нишкови влакна. Те не са толкова груби както при по-дебелите размери и се постига добър кастинг.

Ако ще ловите едри хищници като Щука или Бяла риба за предпочитане е да изберете 8 нишковите влакна.

Накратко ако сте начинаещи и предимно ще ловите дребни риби като кефал, пъстърва и кефал 4 нишковото влакно е перфектен избор или 8 нишково за по – едрите хищници ако ви го позволява бюджета разбира се .

Няма да не споменем и флуорокарона когато става въпрос за спинин риболов. Това влакно се изполвзва основно за поводи и много рядко като основна линия. Флуорокарбона се слага защото е невидмо във водата и не плаши рибите. Той няма разтеливост.

Изкуствени примамки

Изборът на изкуствени примамки е една от най-важните части на спининга. Те се използват за имитация на естествената плячка на хищниците и включват воблери, блесни, силиконови примамки и джигове.

Воблер

Воблерите са твърди примамки, които имитират малки рибки. Те имат собствена игра, благодарение на специално проектираните си форми и лопатки. Някои воблери са предназначени за повърхността, докато други се газят до определени дълбочини. Също така воблерите мога да бъдат  плуващи, потъващи или съспендъри.

Блесна

Блесните са метални примамки, които създават светлинни отблясъци и вибрации. Те се делят на два основни типа:

  • Въртящи се блесни – подходящи за динамични и активни хищници.
  • Клатещи се блесни(клатушки) – идеални за по-дълбоки води и пасивни риби.

Силиконови примамки

Силиконовите примамки са меки и реалистични, което ги прави изключително привлекателни за хищниците. Те често се комбинират с джиг глави за контролирано движение.

Джиг глави

Джиг главите представляват тежести с вградена кука, които се използват със силиконови примамки. Те позволяват на примамката да се движи плавно по дъното или в определен воден слой.

Освен основните понятия които ви споменахме, без аксесоарите които ще изброим по-долу определено ще подпомогнат риболовния процес и самото изиживяваме.

 Чанта за Спининг

На пазара има огромно разнообразие от спининг чанти защото са много удобни поради множеството разделения, където може да съберете всички необходими аксесоари от които се нуждаете. Спининг чантата се различава от типичните рибарски куфарчета, те са направени специално за спининг и предоставят максимален комфорт по време на целодневе излет.

Кутията за Примамки е аксесоара който никога не стига, разбира се в начлото можете да започнете с една кутия, но ако решите, че спининга е вашият риболов , а щом четете тази статия вероятно е така знаете , че съм прав. J Кутията служи да си подредите примамките, за да са винаги под ръка.

Кохер: Ако си хирург вероятно този инструмент ти е много познат. При спининг риболова кохера помага за лесното освобождаване на куката от рибата и задължителен аксесоар особено при риболова на щука , който ще ви спести много неприятни ситуцации.

Кеп: Това е изключително важен аксесоар, който често се пренебрегва при спининг риболова подари неудобството да го носите със себе докато обикаляте реките. Забелязали сме , че начинаещите спинингисти често решават „да спестят някой лев“ , но след това много съжаляват. Почти винаги точно когато нямате кеп идва големи удар, но шанса да се снимате с нея без кеп е минимален.

Много често сме свидетели на следната ситуация – клиент си поръчва цял сет и след време се връща за кеп, точно защото не е успял да хване своя трофей – Нали знаете, че нехванатата риба е най-голяма .

Кепът помага за безопасното изваждане на рибата и риска от нараняване на рибата намалява особенно при по-едрите екземпляри.

При риболов от брега е добре е кепа да е с дълга дръжка , при риболов от лодка с къса. И най-важното при избор на кеп е да се стремите той да е с гумена/силиконова мрежа.

Слънчевите очилата при спинингистите освен че премахва отблясъците от слъцето и виждаме по-добре какво се случва във водата, те могат да ви предпазят много неприятни ситуации. Не ги пренебрегвайте, всеки по-опитен спинингист знае че слънчевите очила са незаменима част от екипировката .

Това е основата с която е добре да започнете своето спининг приключение!

Още интересни статии може да разгледате в БЛОГ-а ни!

До скоро!

Васил Петков

Изпрати на приятел:
Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Коментари

    Свържи се с нас
    При възникнали въпроси, не се
    колебайте да се свържете с нас!
    e-mail: support@cultfishing.com
    тел: +359 877 107979
    ©2025 Сайтът е създаден с много ❤️ от Cultfishing . Всички Права Запазени